Jak dobrać odpowiedni parkiet?
Drewniana podłoga jest ozdobą każdego pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu dobraniu gatunku drewna (koloru parkietu) i rozmiaru klepek (desek) można optycznie poszerzyć lub zwęzić pomieszczenie. Taki Efekt taki można zwiększyć dobierając odpowiedni kolor (gatunek drewna) z którego wykonana jest podłoga. Oprócz wyglądu i funkcjonalności powinniśmy także pomyśleć o sposobie wykończenia powierzchni. Czy lepsza będzie podłoga olejowana czy lakierowana ?
Niektóre gatunki drewna sprawiają, że pomieszczenie staje się jaśniejsze, ale też bardziej surowe i chłodne. Takimi gatunkami są brzoza i bielony dąb, ale też inne rodzaje drewna o mało wyraźnym i delikatnym usłojeniu np. naturalny dąb, klon, buk, jesion. Wśród nich znajdziemy też drewno importowane takie jak bambus, guatambu, grapia. Posadzki tego typu spodobają się osobom ceniącym minimalizm i sterylną przestrzeń. W pomieszczeniach z jasnymi podłogami idealnie skomponują się proste, geometryczne meble, a doskonałymi ozdobami będą akcenty w zdecydowanych, intensywnych kolorach.
Wiele gatunków drewna to odmiany o niejednolitym usłojeniu, wielobarwnym kolorze. Wybór jest ogromny, zarówno jeśli chodzi o drewno krajowe jak i egzotyczne. Na posadzki nadają się m.in.: iroko, merbau, orzech amerykański, teak, czerwonawe cumaru, doussie, wiśnia i jatoba oraz niezwykłej urody palisander.
W dużych przestrzeniach, którym chcemy nadać elegancji i powagi najlepiej będą sprawdzać się posadzki w ciemnych kolorach. Decydując się na tego typu podłogę powinniśmy wybrać dąb wędzony, wenge czy też ipe(lapacho). Jest to propozycja dla osób poważnych i ceniących pewną pozycję.
Należy także zwrócić uwagę na kierunek ułożenia desek i parkietu. Kładąc parkiet prostopadle do dłuższej ściany skracamy optycznie pokój. Istotne jest też ułożenie podłogi odpowiednio do układu balkonu i okien czyli źródła światła : powinno być ono prostopadłe.
Jeżeli chodzi o wykończenie podłogi na rynku dostępne są gotowe parkiety i deski pokryte lakierem bądź olejem, a także produkty "surowe", których wykończenie następuję po ułożeniu ich w mieszkaniu i wycyklinowaniu.
Olejowane podłogi są bardziej odporne na wilgoć, idealnie nadają się np. do łazienek. Drewno pokryte olejem naturalnie starzeje się,a jego odnowienie nie zawsze wymaga cyklinowania, a jedynie nałożenia kolejnej warstwy oleju. Zniszczone miejsca łatwo odnowić bez konieczności odnawiania całej podłogi. Takie podłogi jednak są trochę cięższe w konserwacji niż podłogi lakierowane, niemniej powszechnie dostępne są środki do pielęgnacji drewna olejowanego.
Podłogi lakierowane są łatwiejsze w utrzymaniu: ich czyszczenie wymaga jedynie wilgotnego mopa z microfibry i od od czasu do czasu środka do pielęgnacji podłóg lakierowanych. Drewno jest odpowiednio zabezpieczone, a szeroki wybór lakierów daje sporo możliwości np. uwypuklenia jego struktury przy różnym stopniu połysku od matu do pełnego połysku (lakiery z połyskiem nadają podłogom efekt lustrzanej powierzchni).
W powierzchniach narażonych na duży ruch oraz sporą wilgotność najlepiej sprawdzają się podłogi olejowane. Olej wnika w drewno i sprawia, że drewno swobodnie oddycha, a więc zmniejsza się ryzyko powstawania pleśni i grzybów.